Blog

Jakie warunki należy spełnić, aby wynająć samochód?

Oferty firm zajmujących się wynajmem samochodów są coraz powszechniejsze i kuszą najróżniejszymi możliwościami. Ich propozycje to nie tylko świetny sposób na to, by zdobyć auto, kiedy jest nam ono potrzebne, a wcale nie chcemy go kupować, ale też na załatwienie sobie pojazdu zastępczego po kolizji. Czy jednak każdy może wypożyczyć samochód, kiedy jest mu potrzebny?

Otóż nie – w przypadku większości wypożyczalni aut należy spełnić pewne warunki, jedne mniej, drugie bardziej oczywiste. Jakie są to obostrzenia? Jednym z nich jest – co wydaje się oczywiste – posiadanie prawa jazdy. Jednak i ten dokument często okazuje się niewystarczający do tego, by skorzystać z usług wynajmu samochodów.

 

Odpowiedni wiek
Jedną z przesłanek do tego, by wypożyczalnia nie wynajęła pojazdu, jest nieodpowiedni wiek. Dotyczy to przede wszystkim dolnej granicy, choć niekiedy zdarza się, że wyznaczona jest też górna.

W przypadku młodych kierowców dolny cenzus wiekowy jest też wyznaczony w zależności od klasy i wielkości pojazdu. Im wyższa klasa, tym wyższy wymagany wiek. Tym samym na stronach różnych wypożyczalni można znaleźć, że klient powinien mieć minimum 19 lat dla samochodów mniejszych i niższych klas. Z kolei w wielu firmach standardem jest wiek 21 dla wszystkich posiadanych pojazdów, natomiast wiek 24-25 lat jest wymagany w przypadku pojazdów o większym gabarycie lub też klasy Premium.

Jak wspomnieliśmy, istnieją czasem też górne granice. Niestety, ale u osób dojrzałych często spada sprawność fizyczna, są bardziej podatne na różne choroby, a im starsi jesteśmy, tym bardziej koordynacja wzrokowo-ruchowa jest niższa. W poniektórych wypożyczalniach można więc znaleźć także górny limit, oscylujący najczęściej w granicach 65-70 lat.

 

Doświadczenie jako kierowcy
Nie mniejszą rolę odgrywa to, jak długo klient jest kierowcą. Niemal każda wypożyczalnia odrzuci wniosek o wypożyczenie pojazdu osoby, która dopiero co uzyskała uprawnienia do kierowanie samochodem. Podobnie jak w przypadku takiej, która prawo jazdy ma od pół roku. Zazwyczaj przyjmuje się, że aby wypożyczyć samochód, trzeba mieć prawo jazdy przynajmniej przez rok czy dwa lata.

Jest to zrozumiałe, gdyż młodzi kierowcy często nie mają jeszcze wyrobionych określonych nawyków, które zdobywa się przez czas jazdy samochodem. Limit ten, podobnie jak w przypadku wieku, rośnie wraz z wartością i gabarytem pojazdu.

 

Karta kredytowa lub debetowa
Choć coraz więcej firm oferuje różne formy płatności, w tym internetową, to w wielu przypadkach wyłącznym sposobem na opłacenie wynajmu jest karta kredytowa. Jest to też sygnał, że klient posiada stałe wpływy na konto bankowe. Niekiedy jednak wystarczy tylko karta debetowa, jednak i tu należy zwrócić, by miała ona wypukłe opisy.

 

Jakie jeszcze warunki należy spełnić?
Przytoczone punkty to najczęstsze kryteria, wyznaczane przez wypożyczalnie samochodów. Większość z nich jeszcze stawia wymóg uiszczenia kaucji zwrotnej za wynajem samochodu, inne zaś udziału własnego klienta w ubezpieczeniu.

Wskazane warunki nie należą do trudnych do spełnienia, choć w przypadku konieczności posiadania karty kredytowej może pojawić się problem. Jednak kiedy konieczna jest tylko karda debetowa, czy też honoruje się inne metody płatności – pozostałe wymogi to tylko formalność.