Blog

Wynajem samochodu – co warto mieć na uwadze?

Obecnie na rynku działa wiele wypożyczalni, które prześcigają się w swoich ofertach wynajmu aut. W tych intratnych na pierwszy rzut oka propozycjach może jednak czaić się wiele punktów, które sprowadzają najemców na ziemię. Często też decydujemy się na pożyczenie pojazdu, którego możliwości nie jesteśmy w stanie wykorzystać. Na co więc warto zwrócić uwagę przy przeglądaniu ofert?

 

Ukryte opłaty

Jak każdą umowę, także tę dotyczącą najmu pojazdu należy dokładnie przeanalizować. Mogą się w niej bowiem pojawić różne punkty, które świadczą o tym, że za coś trzeba będzie dodatkowo zapłacić.
Każda dobra wypożyczalnia informuje zawczasu (jeszcze przed przygotowaniem umowy) o tym, że nalicza (lub nie) opłatę za przekroczenie limitu przejechanych kilometrów. Niektóre jednak starają się ten fakt zawoalować w umowie, co czasem może nam umknąć.
Choć powoli się od tego odchodzi, to wciąż niektóre wypożyczalnie naliczają koszt wynajmu samochodu z fotelikiem czy nawigacją. Część wypożyczalni jednak oferuje atrakcyjne promocje, dzięki czemu tego typu sprzęt dostajemy do dyspozycji w gratisie.
Istotne jest też to, czy wypożyczalnia żąda opłacenia kaucji – jest to naturalne zabezpieczenie dla firmy, warto więc przed podjęciem decyzji zapoznać się z jej wysokością. Należy też pamiętać – sformułowanie „samochód w określonym stanie” dotyczy też często ilości paliwa w baku, która jest odnotowana w protokole przy podpisywaniu umowy.

 

Warunki dotyczące wynajmu

Prawdą jest, że nie każdy może skorzystać z takiej usługi. Oczywiste jest, że osoba bez prawa jazdy nie będzie mogła wypożyczyć auta. Ponadto niektóre wypożyczalnie stawiają też cenzusy wiekowe (np. nie mniej jak 19 i nie więcej jak 65 lat), a także długość posiadania prawa jazdy (zazwyczaj około roku). Trzeba też pamiętać – jako wynajmujący zazwyczaj jesteśmy jedynymi uprawnionymi do prowadzenia pojazdu, chyba że firma dopuszcza zgłoszenie drugiego kierowcy.
Dobrze jest też upewnić się, w jaki sposób można dokonać opłaty za wynajem – niektóre wypożyczalnie zezwalają jedynie na płatność kartą kredytową, często więc jej posiadanie jest warunkiem wypożyczenia samochodu od danej firmy.
Jednym z obowiązkowych punktów, na który należy zwrócić uwagę, jest ubezpieczenie – warto się dowiedzieć, czy w ogóle takie jest i co ono obejmuje. W przeciwnym razie można się narazić na koszty w przypadku losowego zdarzenia, w wyniku którego doszło do uszkodzenia czy też utracenia pojazdu (np. poprzez kradzież).
Niektóre wypożyczalnie nie zezwalają na podróż poza granicę naszego kraju lub dopuszczają możliwość wyjazdu tylko do określonych państw. Jeśli więc planujemy wyjazd na przykład do Niemiec, to trzeba zwrócić uwagę na to, czy dana firma dopuszcza taką możliwość.


Czy to auto jest mi potrzebne?

Ostatecznie, oprócz warunków od strony wypożyczalni, warto też zastanowić się nad potrzebą wynajęcia samochodu. Czy to ma być auto do miejskiej dżungli? Czy też na wyjazd z bliskimi? Bądź też ma stanowić część floty pojazdów w firmie? Podjęcie decyzji zgodnej z naszym zapotrzebowaniem pomoże ostatecznie zredukować koszty wynajmu.